Sprawdź klauzule niedozwolone w umowie frankowej

Zanim rozpoczniesz sądową batalię z sądem, sprawdź, czy w umowie kredytu frankowego znajdują się klauzule niedozwolone. Jeżeli w umowie występuje niedozwolony zapis umowny, kredytobiorca uprawniony jest do wystosowania żądań przeciwko bankowi o unieważnienie umowy ewentualne jej odfrankowienie.

Frankowicze od lat sygnalizowali, że zostali nieuczciwie potraktowani przez banki. Dopiero po przełomowym wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubaków, polskie sądy zaczęły masowo przyznawać rację frankowiczom. W orzeczeniach zaczęły coraz częściej pojawiać się argumenty, że klauzule umowne stosowane przez banki naruszały nie tylko dobre obyczaje, ale również prawa konsumentów i zasady współżycia społecznego.

Pozew frankowy

Dlaczego warto walczyć z bankiem?

Czym są klauzule abuzywne?

Klauzule abuzywne czy inaczej niedozwolone, to takie postanowienia umowne, które pozwalały bankowi na samodzielne ustalanie kursu franka szwajcarskiego zarówno przy wpłacie, jak i spłacie kredytu. Bank zapewniał sobie możliwości arbitralnego ustalania wysokości kursu przeliczeniowego waluty, a w konsekwencji także wysokości zadłużenia i rat kredytowych.

Umowa skonstruowana była w taki sposób, żeby bank miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia naliczonego w wyniku przeliczeń kursu franka szwajcarskiego. Koszty związane z przewalutowaniem zostały przerzucone na kredytobiorcę. Takie postanowienia – zdaniem polskich sądów – stały w oczywistej sprzeczności z prawem i interesem konsumenta.

Czytaj więcej

Darmowe konsultacje dla frankowiczów

Analiza umów frankowych

Darmowe konsultacje umów frankowych odbywają się również w Bydgoszczy. Podczas konferencji z adwokatem klient dowie się, czy w jego umowie kredytowej znajdują się klauzule abuzywne. Adwokaci wyliczają szacunkowe korzyści, jakie może przynieść proces, zarówno w przypadku unieważnienia umowy jak i jej odfrankowienia.

  1. ANALIZA UMOWY I WSTĘPNE WYLICZENIA
  2. POZYSKANIE HISTORII SPŁAT KREDYTU
  3. SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA BIEGŁEGO
  4. ZŁOŻENIE REKLAMACJI DO BANKU
  5. PRZYGOTOWANIE I ZŁOŻENIE POZWU
  6. POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM I INSTANCJI
  7. POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
  8. PRAWOMOCNY WYROK SĄDU II INSTANCJI

dlaczego umowy frankowe są wadliwe?

Sądy coraz częściej wskazują w uzasadnieniach wyroków, że umowy frankowe zawierają tzw. niedozwolone postanowienia umowne. Niektóre klauzule umowne są nieuczciwe, bo pozwalają bankowi na samodzielne ustalanie kursu franka szwajcarskiego zarówno przy wypłacie, jak i spłacie kredytu. Umowy kredytowe były tak celowo skonstruowane, że pozwalały, aby Bank mógł samodzielnie, według własnego uznania ustalić wysokość kursu przeliczeniowego waluty, a w konsekwencji także wysokości zadłużenia i rat kredytowych. Oznacza to nic innego, jak to, że frankowicz był oszukany już na etapie podpisania umowy kredytowej, bo gdyby nawet zdecydował się w dniu wzięcia kredytu spłacić go – traciłby kilka tysięcy złotych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s