Zanim rozpoczniesz sądową batalię z sądem, sprawdź, czy w umowie kredytu frankowego znajdują się klauzule niedozwolone. Jeżeli w umowie występuje niedozwolony zapis umowny, kredytobiorca uprawniony jest do wystosowania żądań przeciwko bankowi o unieważnienie umowy ewentualne jej odfrankowienie.
Frankowicze od lat sygnalizowali, że zostali nieuczciwie potraktowani przez banki. Dopiero po przełomowym wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubaków, polskie sądy zaczęły masowo przyznawać rację frankowiczom. W orzeczeniach zaczęły coraz częściej pojawiać się argumenty, że klauzule umowne stosowane przez banki naruszały nie tylko dobre obyczaje, ale również prawa konsumentów i zasady współżycia społecznego.

Pozew frankowy
Dlaczego warto walczyć z bankiem?
Czym są klauzule abuzywne?
Klauzule abuzywne czy inaczej niedozwolone, to takie postanowienia umowne, które pozwalały bankowi na samodzielne ustalanie kursu franka szwajcarskiego zarówno przy wpłacie, jak i spłacie kredytu. Bank zapewniał sobie możliwości arbitralnego ustalania wysokości kursu przeliczeniowego waluty, a w konsekwencji także wysokości zadłużenia i rat kredytowych.
Umowa skonstruowana była w taki sposób, żeby bank miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia naliczonego w wyniku przeliczeń kursu franka szwajcarskiego. Koszty związane z przewalutowaniem zostały przerzucone na kredytobiorcę. Takie postanowienia – zdaniem polskich sądów – stały w oczywistej sprzeczności z prawem i interesem konsumenta.
Analiza umów frankowych
Darmowe konsultacje umów frankowych odbywają się również w Bydgoszczy. Podczas konferencji z adwokatem klient dowie się, czy w jego umowie kredytowej znajdują się klauzule abuzywne. Adwokaci wyliczają szacunkowe korzyści, jakie może przynieść proces, zarówno w przypadku unieważnienia umowy jak i jej odfrankowienia.

- ANALIZA UMOWY I WSTĘPNE WYLICZENIA
- POZYSKANIE HISTORII SPŁAT KREDYTU
- SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA BIEGŁEGO
- ZŁOŻENIE REKLAMACJI DO BANKU
- PRZYGOTOWANIE I ZŁOŻENIE POZWU
- POSTĘPOWANIE PRZED SĄDEM I INSTANCJI
- POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE
- PRAWOMOCNY WYROK SĄDU II INSTANCJI
dlaczego umowy frankowe są wadliwe?
Sądy coraz częściej wskazują w uzasadnieniach wyroków, że umowy frankowe zawierają tzw. niedozwolone postanowienia umowne. Niektóre klauzule umowne są nieuczciwe, bo pozwalają bankowi na samodzielne ustalanie kursu franka szwajcarskiego zarówno przy wypłacie, jak i spłacie kredytu. Umowy kredytowe były tak celowo skonstruowane, że pozwalały, aby Bank mógł samodzielnie, według własnego uznania ustalić wysokość kursu przeliczeniowego waluty, a w konsekwencji także wysokości zadłużenia i rat kredytowych. Oznacza to nic innego, jak to, że frankowicz był oszukany już na etapie podpisania umowy kredytowej, bo gdyby nawet zdecydował się w dniu wzięcia kredytu spłacić go – traciłby kilka tysięcy złotych.