Wezwanie podejrzanego. Jak przebiega przesłuchanie?

Zostałeś podejrzany o popełnienie przestępstwa? Jaką linię obrony wybrać? Przed pierwszym przesłuchaniem przez policję, a tym bardziej przez prokuratora, warto poznać swoje prawa i dowiedzieć się szczegółowo, jak przebiegać będzie przesłuchanie. Od taktyki wybranej w trakcie pierwszej czynności procesowej może zależeć późniejszy finał sprawy, dlatego warto rozważyć wszystkie możliwości. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy warto przyznać się na pierwszym przesłuchaniu.

Kiedy masz prawo do kontaktu z adwokatem? Czy przed przesłuchaniem dowiem się czego dotyczy sprawa? Czy warto przyznać się do winy na pierwszym przesłuchaniu? Może zamierzasz nie przyznawać się do zarzucanego czynu i masz wątpliwości, czy taka postawa będzie rodziła jakiekolwiek konsekwencje w przyszłości.

Od czego zacząć?

Krok 1. Pomoc adwokata

Najczęściej popełnianym błędem jest zgłaszanie się do kancelarii adwokackich dopiero po pierwszym przesłuchaniu lub nawet po wniesieniu sprawy do sądu. Myślimy, że na pierwszym przesłuchaniu dowiemy się szczegółów sprawy, a później będziemy mogli się bronić… nic bardziej mylnego. Stało, to się nie odstanie! Gdy złożymy wyjaśnienia do protokołu, ich zmiana na późniejszym etapie postępowania, choć jest możliwa, to nie będzie traktowana wiarygodnie.

Od pierwszego przesłuchania przez policję może zależeć finał całego postępowania, również sądowego, dlatego pierwszą korkiem, jaki warto wykonać po otrzymaniu wezwania na przesłuchanie powinno być skontaktowanie się z adwokatem. Tylko doświadczony prawnik wytłumaczy Ci nie tylko jakie prawa przysługują Ci w trakcie przesłuchania, ale jaką obronę można podjąć w danej sprawie. Wyjaśni również możliwe scenariusze postępowania i doradzi co do ewentualnych wniosków dowodowych. Warunkowe umorzenie postępowania, nadzwyczajne złagodzenie kary czy dobrowolne poddanie karze – niektóre z tych instytucji mogą być szansą na pozytywne zakończenie sprawy i uwolnienie się od problemów z wymiarem sprawiedliwości.

Co zrobić, gdy nie wiesz jakiej sprawy dotyczy przesłuchanie?

Krok 2. Przygotowanie do przesłuchania

W przypadku, gdy otrzymałeś wezwanie na przesłuchanie i nawet nie domyślasz się, jakiej sprawy może dotyczyć planowana czynność, warto skontaktować się z prowadzą7cym przesłuchanie. Policjant nie ma…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s