Bon turystyczny w 3 krokach. Instrukcja i najważniejsze informacje

Od 31 lipca każdy rodzic dziecka do osiemnastu lat może aktywować bon turystyczny i wykorzystać pieniądze. Procedura aktywacji bonu nie jest trudna. Poniżej prezentujemy instrukcję krok po kroku, jak złożyć wniosek i skorzystać z dofinansowania. Bonem można zapłacić za nocleg i atrakcje turystyczne na terenie Polski.

1. Załóż Konto na platformie ZUS

Aktywacja bonu odbywa się całkowicie elektronicznie. Podobną procedurę testowali już wszyscy rodzice, którzy składali wnioski o świadczenie wychowawcze 500+. Dofinansowanie otrzyma każdy, kto ma dostęp do bankowości elektronicznej, nie jest konieczne posiadanie podpisu elektronicznego.

W pierwszej kolejności koniecznej jest założenie konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Po wejściu na stronę https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi należy wybrać jeden z trzech sposobów rejestracji:

  1. rejestracja przez profil zaufany;
  2. rejestracja za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego;
  3. rejestracja przez bankowość elektroniczną.

2. Wybierz nocleg lub imprezę

Pensjonaty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne czy biura podróży – to miejsca, w których już wkrótce będzie można zapłacić bonem turystycznym. Poza tym rodzice będą mogli wykorzystać dofinansowanie płacąc za udział dziecka w koloniach, obozach sportowych, rekreacyjnych czy harcerskich.

Listę hoteli, pensjonatów i organizatorów wycieczek i imprez znajdziesz poniżej:

https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Bonu nie trzeba wykorzystać w jednym miejscu. Można płacić za atrakcje turystyczne i noclegi wiele razy, aż do wyczerpania kwoty. Można też wyjazd z dzieckiem opłacić po części z bonu, a po części z własnych środków. Polska Organizacja Turystyczna tworzy listę hoteli, pensjonatów i usługodawców, u których będzie możliwa płatność.

3. Bon w formie kodu sms

Po zalogowaniu do platformy i potwierdzeniu adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego można aktywować bon, do którego będzie przypisany specjalny numer. Aby zapłacić za usługę bonem:

  1. Podaj specjalny 16-cyfrowy numer bonu turystycznego;
  2. Potwierdź płatność autoryzacyjnym kodem, który w trakcie transakcji otrzymasz w wiadomości SMS na wskazany numer telefonu.

UWAGA! Nigdy, pod żadnym pozorem, nie ujawniaj danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości elektronicznej.

Bon ważny do końca marca 2022 roku

Bon to elektroniczna forma płatności, nie będzie wymieniany na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można z niego skorzystać do marca 2022 roku. Co istotne, wykorzystać mogą go rodzice dzieci do 18 lat. Na terminy szczególną uwagę muszą zwrócić rodzice najstarszych nastolatków. O bon należy wystąpić najpóźniej w dniu 18. urodzin dziecka. Dzień, kiedy dziecko osiąga pełnoletność jest ostatnim, kiedy można aktywować bon turystyczny.

Dofinansowanie dotyczy także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i świadczenie 500 plus im się nie należy. Rodzice dzieci niepełnosprawnych muszą złożyć dodatkowo na platformie odpowiednie oświadczenie, które jest podstawą do przyznania dodatkowych pieniędzy. Każde dziecko niepełnosprawne otrzyma 1000 zł.

Świadczenie w formie bonu ma przysługiwać osobom, mającym prawo do świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus). Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko.

Jeżeli jednak dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, każdemu z rodziców ma przysługiwać połowa świadczenia.

Jedna odpowiedź na “Bon turystyczny w 3 krokach. Instrukcja i najważniejsze informacje

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s