Sprawy karne również przy ul. Toruńskiej. Sąd zmienia siedzibę

Ważna zmiana w bydgoskich sądach. Wydział IX karny Sądu Rejonowego w Bydgoszczy zmienił siedzibę. Od 11 maja 2020 roku nie tylko sprawy cywilne, ale również sprawy karne będą rozstrzygane w budynku sądu przy ul. Toruńskiej 64A. Zmiana krytykowana jest przez bydgoskich adwokatów. Osoby wzywane na rozprawy przez sąd muszą zwrócić szczególną uwagę treść wezwania.

Gmach Sądu Okręgowego w Bydgoszczy

W Bydgoszczy sprawy karne rozpatrywane były od dziesiątek lat w budynkach sądowych znajdujących się blisko Aresztu Śledczego przy ul. Wały Jagiellońskie 4. Dzięki temu rozwiązaniu podejrzani i oskarżeni tymczasowo aresztowani mogli być szybko i sprawnie doprowadzeni na posiedzenia sądu. W zabytkowym gmachu przy ul. Wały Jagellońskie 2 mieścił się dawniej Sąd Grodzki i Sąd Wojewódzki, a obecnie mieści się Sąd Okręgowy. W sąsiednim budynku przy ul. Wały Jagiellońskie 4 mieszczą się wydziały Sądu Rejonowego – w tym wydziału III, IV i XI karnego.

Wydział IX Karny przeniesiony

Jeden z wydziałów karnych od kilkudziesięciu lat zlokalizowany był nieopodal w sąsiednim budynku przy ul. Nowy Rynek 10, w którym część pomieszczeń zajmuje również Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz – Południe. Dotąd wszystkie cztery wydziały karne Sądu Rejonowego znajdowały się w dwóch sąsiadujących budynkach, nieopodal Sądu Okręgowego. Prokuratury Rejonowej i Aresztu Śledczego.

Od 11 maja 2020 roku Wydział IX Karny Sądu Rejonowego w Bydgoszczy działa pod nowym adresem – ul. Toruńska 64a. Jest to więc jedyny wydział karny, który mieści się z dala od zabytkowych budynków sądowych przy Nowym Rynku.

Roszady między wydziałami sądu

Budynek Sądu Rejonowego w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 64a

W budynku sądu przy ul. Toruńskiej 64a dotąd znajdowały się wyłącznie wydziały cywilne, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wydziały ksiąg wieczystych i gospodarczy krajowego rejestru sądowego. Po otwarciu we wrześniu 2019 roku nowego gmachu Sądu Okręgowego przy ul. Nowy Rynek 12 w budynku przy ul. Toruńskiej 64a pozostały puste pomieszczenia po wydziałach rodzinny, gospodarczym, pracy i ubezpieczeń społecznych.

Decyzja o rozproszeniu wydziałów karnych wywołuje ożywioną dyskusję wśród bydgoskich adwokatów i radców prawnych. Zwłaszcza w początkowym etapie funkcjonowania sądu pod nowym adresem będą kumulowały się problemy organizacyjne. Wielu podsądnych, świadków czy pokrzywdzonych, którzy dotąd wzywani byli na rozprawy, będzie omyłkowo stawiało się w budynkach przy Nowym Rynku. Obrońcy i pełnomocnicy, którzy wielokrotnie muszą stawić się jednego dnia na kilku rozprawach w różnych wydziałach sądu będą mieli problemy z pogodzeniem spraw i punktualnym stawiennictwem.

Budynki są od siebie oddalone o ponad 1,5 kilometra, więc z pozoru przejście z Wałów Jagiellońskich na ul. Toruńską nie powinno stanowić problemów. Przez najbliższy rok prowadzona jest jednak budowa trasy tramwajowej wzdłuż ul. Kujawskiej i przejazd z Ronda Bernardyńskiego na ul. Toruńską nie jest możliwy. Oznacza to, że aby przejechać trzeba pokonać cztery ronda i ponad czterokilometrową trasę. W godzinach szczytu przejazd może potrwać nawet od 15 do 30 minut. W związku z przebudową ulic spacer pomiędzy budynkami sądu jest utrudniony, a przejazd komunikacją miejską niemożliwy.

Żródło: https://www.openstreetmap.org/

XV Wydział Gospodarczy przy ul. Toruńskiej

To nie jedyna zmiana lokalizacji wydziałów. Z dniem 23 kwietnia 2020 roku XV Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Bydgoszczy przeniesiony został na ul. Toruńską 64A. Wydział zlokalizowany był dotąd w budynku sądu przy ul. Nowy Rynek 10.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s