Bez masek na ulicach. Wkrótce pierwsze wesela, otwarcie siłowni, kin i teatrów

Zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa od 30 maja, od 6 czerwca otwarcie siłowni, basenów, parków rozrywki, kin i teatrów. Rząd ogłasza czwarty etap luzowania ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Dobre wieści usłyszały pary, które w najbliższych tygodniach planowały śluby. Od 6 czerwca Będzie można organizować wesela do 150 osób.

Koniec z maseczkami na twarzy na świeżym powietrzu. Już od 30 maja, a więc najbliższego weekendu nie będziemy musieli zakrywać ust i nosa na ulicy, plaży czy w parku. Ograniczenie to pozostanie jednak aktualne w sklepach, urzędach i komunikacji miejskiej. Jeśli w przestrzeni otwartej jest możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, to nie trzeba zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny. Maseczek nie trzeba nosić w pracy, ale tylko gdy pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne oraz w restauracji lub barze po zajęciu miejsca przy stole.

Pozostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w takich miejscach jak:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy. 

Zniesione limity w sklepach, kościołach i na targu

Zniesione zostaną limity osób w sklepach, na targowiskach czy poczcie. Podobne ograniczenia przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki i dystans społeczny. Wprowadzono również możliwość zgromadzeń publicznych do 150 osób.

Otwarcie siłowni, kin i teatrów

Część restrykcji zostanie zniesiona pod warunkiem, że nagle nie pogorszy się sytuacja epidemiczna w kraju. Nadal będzie obowiązywał reżim sanitarny. Co to oznacza? Siłownie, baseny i kluby fitness wznowią działalność, jednak sprzęt do ćwiczeń będzie dezynfekowany po każdym kliencie. Na siłowniach ma obowiązywać limit wejść – 1 osoba może przypadać na 7 m2. Sprzęt do ćwiczeń ma być ustawiony co 2 metry.

Od 6 czerwca obejrzymy film w kinie i spektakl teatralny, ale co drugi fotel na widowni będzie pusty.  Otwarcie kin, teatrów, filharmonii, audytoriów w domach kultury i cyrków to nie jest obowiązek, ale możliwość dla właścicieli, organizatorów tych jednostek.

Wesela do 150 osób od 6 czerwca

Wiele par od tygodni czekało na informację, kiedy będzie można organizować wesela i jak będą one wyglądały. Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Wesela odbędą w specjalnym reżimie sanitarnym.

Weselnicy nie muszą nosić maseczek. Sanepid pracuje nad listą zaleceń sanitarnych dla organizatorów wesel i uroczystości rodzinnych, jednak dokumenty w pełnym kształcie nie zostały jeszcze opublikowane. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że na jednego gościa weselnego muszą przypadać 4 metry kwadratowe, wliczając do tego korytarze i tarasy sal weselnych. Kolejnym ograniczeniem jest rozsadzanie gości, tak aby pomiędzy nimi były zachowane większe odległości. Przy stołach będzie o 1/5 mniej miejsc niż zwykle. Między stołami ma być 1,5 metra odległości.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s