Sprawdź, czy nie zostałeś oszukany w Internecie! Na celowniku fałszywe sklepy z elektroniką

sillex to internetowy sklep z popularnym sprzętem, jakich wiele w sieci. Oferuje urządzenia AGD i RTV w konkurencyjnych cenach. Klienci zamawiają sprzęt, wysyłają pieniądze i… nie otrzymują produktów. Pierwsi poszkodowani już zgłosili sprawę organom ścigania, postępowanie prowadzą bydgoscy policjanci z komisariatu Bydgoszcz – Szwederowo. Do naszej redakcji już zwróciło się ponad 60 pokrzywdzonych osób.

UWAGA! Jeżeli zostałeś oszukany na stronie sillex.com.pl, koniecznie skontaktuj się bezpośrednio z autorem artykułu – rafal.przybyszewski@gmail.com
Wejdź na: FORUM POKRZYWDZONYCH NA PORTALU FACEBOOK

– Zamówiłam aparat fotograficzny za niemal 1000 zł. Sklep wyglądał na profesjonalny, nic nie wzbudziło moich podejrzeń – napisała do nas Pani Aneta z Bydoszczy. Pokrzywdzona klientka dopiero po kilku dniach dowiedziała się, że została oszukana. – Zgodnie z formularzem na stronie dokonałam przelewu i czekałam na e-mail z potwierdzeniem wpłaty, jednak wiadomości nie było. Po weekendzie napisałam e-mail do sklepu, próbowałam też zadzwonić na podany numer, ale telefon pozostawał głuchy – dodaje klientka.

Pokrzywdzona z Bydgoszczy dopiero po kilku dniach na jednym z forów internetowych znalazła post innego rozczarowanego klienta. Od dokonania przelewu upłynęło kilka dni, więc niemożliwe było już cofnięcie wpłaty. Pracownicy biura obsługi banku bezradnie rozłożyli ręce, właściciel rachunku bankowego może jedynie dobrowolnie zwrócić wpłaconą kwotę. Wówczas klientka zdecydowała się zgłosić sprawę na policji. Postępowanie wszczęli funkcjonariusze komisariatu Bydgoszcz – Szwederowo.

Internetowi oszuści coraz bardziej przebiegli

Internetowe oszustwo

sillex.com.pl – twoje centrum rozrywki – tak reklamuje się internetowy sklep #sillex z elektroniką. W ofercie szeroki wachlarz aparatów fotograficznych, dronów, są pralki, zmywarki i zegarki znanych producentów. Pełne opisy sprzętu zgodne ze specyfikacją, ceny dość przystępne, jest formularz zwrotu towaru i regulamin sprzedaży. Witryna wygląda jak wiele podobnych internetowych sklepów z elektroniką, są podane adresy e-mail do kontaktu z klientami i numery telefonów.

Problem w tym, że telefonu nikt nie odbiera, a na skrzynkę e-mail nie dochodzą wiadomości. – Sklep prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ma siedzibę w Warszawie, to mnie uspokoiło. Liczyłam, że uda mi się skontaktować z firmą – opowiada pokrzywdzona klientka z Bydgoszczy. Ale ta nadzieja szybko okazała się płonna. Siedzibą SILLEX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest wirtualne biuro w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 37. W rejestrze przedsiębiorców ujawniony jest prezes zarządu, który reprezentuje spółkę, jednak czy ma coś wspólnego z przestępczym procederem? Odpowiedzi na to pytanie będą szukać policjanci z wydziału dochodzeniowego.

Jak nie dać się oszukać?

Fałszywa strona sklepu internetowego

Internetowi przestępcy wciąż udoskonalają i wymyślają nowe metody oszustw. Tworzą profesjonalne witryny internetowe, które łudząco przypominają te prawdziwe. Podszywają się pod legalnie działające przedsiębiorstwa, włamują się na skrzynki e-mail i podmieniają numery kont bankowych. Zanim pokrzywdzeni zorientują się, że zostali oszukani, pieniądze znikają z rachunków, a witryny zmieniają serwery. Odnalezienie internetowych przestępców jest coraz bardziej trudne. Na co powinniśmy zwrócić uwagę dokonując zakupów przez Internet?

Jak ustrzec się przed oszustwem internetowym?

1. Zwróć uwagę na sposób płatności

W przypadku sillex.com.pl wątpliwości mógł wzbudzić sposób płatności. Chociaż w regulaminie sprzedaży podane były różne formy, to w rzeczywistości klienci musieli dokonać płatności w formie przedpłaty na konto bankowe. Portal nie przekierował ich do formularza płatności, ale poinstruował, aby klienci weszli na stronę banku i dokonali przelewu na podany numer rachunku bankowego.

2. Sprawdź opinie sklepu

Przed każdym zakupem sprawdź opinie innych klientów. Co istotne, poszukaj opinii o sklepie internetowym na innych portalach i forach. Sprawdź daty komentarzy i opinie co do płatności i dostarczenia przesyłki. Jeżeli nie znajdziesz rekomendacji, zapytaj o sprzedaż w sklepie na forum portalu Facebook lub w odpowiednich grupach poświęconych tematyce zakupów.

3. Wyślij e-mail do obsługi lub zadzwoń

Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności sklepu internetowego, to wyślij e-mail do biura obsługi. Tradycyjna, telefoniczna forma kontaktu również nie zaszkodzi. Przed zakupem sprawdź adres siedziby przedsiębiorstwa, czy pod adresem prowadzona jest również sprzedaż tradycyjna.

Odpowiedzialność karna

Śledczy, którzy zajmują się ściganiem cyber-przestępców, mają duży problem z namierzeniem oszustów. Hakerzy korzystają ze specjalnych witryn, które uniemożliwiają policyjnym informatykom ich wykrycie oraz wykorzystują tzw. darknet, czyli ciemną, ukrytą stronę internetowej sieci.

Właścicielami rachunków bankowych są najczęściej tzw. „słupy”, a więc osoby nieporadne, które za drobną kwotę pieniędzy udostępniają swoje dane osobowe przestępcom. Gdy środki trafią na rachunek zarządzany przez oszustów, natychmiast są przesyłane na inne, zagraniczne konta. To powoduje, że odzyskanie pieniędzy jest niemal niemożliwe.

Art. 286 [Oszustwo]
§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Kodeks karny

/Dane pokrzywdzonej zmieniono na potrzeby artykułu/

2 myśli na temat “Sprawdź, czy nie zostałeś oszukany w Internecie! Na celowniku fałszywe sklepy z elektroniką

  1. Ja rowniez zostalam oszukana, zamowilam lodowke 700zl sprawe zglosilam na Policji w gminie Tyczyn, jestem zalamana, rencistka z Podkarpacia

    1. Szanowna Pani, bardzo istotne jest, aby Pani skontaktowała się z policją i wniosła o przekazanie sprawy do komisariatu Bydgoszcz-Szwederowo, które prowadzi to postępowanie. Jedynie wspólne i zorganizowane działanie może doprowadzić do namierzenia sprawców i odzyskania choćby części środków. Pozdrawiamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s