Umorzenie mikropożyczki? Nie zapomnij o trzech istotnych warunkach

Mikropożyczki miały wypełnić dziurę w budżetach przedsiębiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi z powodu epidemii koronawirusa. Kwota 5 tys. złotych zapewniona w tarczy antykryzysowej dla wielu nie jest wystarczająca. Przedsiębiorcy złożyli wniosek o przyznanie mikropożyczek, zachęceni zapowiedzią, że będzie istniała możliwość umorzenia spłaty pożyczki. Prawo przewiduje, że pożyczka będzie bezzwrotna, pod warunkiem, że przedsiębiorcy złożą dodatkowe wnioski i to w odpowiednim czasie.

Pieniądze z Funduszu Pracy mają pokryć bieżące koszty działalności. Przestój gospodarczy dał się we znaki przedsiębiorcom z niemal każdej branży. Każdy z nich ma szansę wnioskować o umorzenie spłaty pożyczki, które nie jest uznaniowe. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać o trzech istotnych warunkach umorzenia, o których przypominają adwokaci.

1. Utrzymanie DZIAŁALNOŚCI przez 3 miesiące

Początkowo warunkiem umorzenia pożyczki udzielanej w związku z epidemią SARS-CoV-2 było utrzymanie stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki. Stan zatrudnienia analizowano w stosunku do zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 roku. Jednak w kolejnych nowelizacjach przepisów złagodzono ten restrykcyjny warunek.

Aktualnie, mikroprzedsiębiorca i samozatrudniony może wnosić o umorzenie spłaty pożyczki pod warunkiem, że przez 3 miesiące od dnia udzielenia pomocy będzie prowadził działalność gospodarczą. Przykładowo, zawieszenie działalność wykluczy preferencyjną możliwość umorzenia spłaty.

2. Wniosek o umorzenie

Pamiętajmy, że pożyczka nie będzie umorzona automatycznie, z mocy prawa. Do umorzenia pożyczki należy złożyć wniosek o umorzenie, którego wzór jest załączony do umowy pożyczki. Wniosek o umorzenie pożyczki należy złożyć do Powiatowego Urzędu Pracy, właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Umowa pożyczki obowiązuje od dnia wypłaty pożyczki, który jest uznawany za datę udzielenia pożyczki.

3. Termin na złożenie wniosku

Szansa na umorzenie pożyczki przepadnie, jeżeli nie zdążymy z wnioskiem w odpowiednim terminie. Wniosek należy złożyć w terminie 14 dni od dnia upływu 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Przedsiębiorca musi przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki prowadzić działalność gospodarczą. Dopiero po upływie tego okresu, rozpocznie bieg termin 14 dni na złożenie wniosku o umorzenie pożyczki.

Jeżeli epidemia koronawirusa będzie trwać dłużej, czekają nas kolejne zmiany. W celu przeciwdziałania COVID-19 Rada Ministrów może przedłużyć okres spłaty pożyczki, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz ich skutki.

Rozliczenie pożyczki

Wielu przedsiębiorców obawia się, że gdy skorzysta z pomocy od Państwa, to prędzej czy później będzie musiało ujawnić na jakie cele przeznaczyli pieniądze. Ważne jest, że obowiązująca ustawa nie nakłada na przedsiębiorców obowiązku rozliczenia pożyczki. Celem wsparcia jest pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Środki z niej pochodzące można wydać na bieżące potrzeby przedsiębiorcy, na przykład wynagrodzenia pracowników, opłaty i czynsze.

We wniosku przedsiębiorcy nie muszą dokładnie wskazać na jaki szczegółowy cel przeznaczyli 5 tys. zł. Podobnego obowiązku nie przewidziano również przy wniosku o umorzenie pożyczki.
Warto jednak zauważyć, że w treści umowy o pożyczkę zobowiązano przedsiębiorców do wykorzystania pożyczki zgodnie z jej celem to jest na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Zaleganie ze spłatą pożyczki

Nie wszyscy przedsiębiorcy będą spełniali warunki umorzenia. W przypadku opóźnienia w spłacie co najmniej dwóch rat pożyczki, Starosta reprezentowany przez Dyrektora Urzędu Pracy będzie uprawniony do wypowiedzenia umowy pożyczki. Wypowiedzenie zaś będzie skutkowało natychmiastową wymagalnością kwoty pozostałej do spłacenia wraz z odsetkami.

Jedna odpowiedź na “Umorzenie mikropożyczki? Nie zapomnij o trzech istotnych warunkach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s