Chcesz zwolnienia ze składek? Uważaj na pułapkę w przepisach

Mikroprzedsiębiorcy na potęgę składają wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS w marcu, kwietniu i maju w związku z epidemią koronawirusa. To jedno z najbardziej oczekiwanych rozwiązań tarczy antykryzysowej, ale dotyczy wyłącznie pracodawców zatrudniających do 9 pracowników. W ustawie nie zabrakło skomplikowanych kruczków prawnych, których pominięcie może skutkować odrzuceniem wniosku o zwolnienie.

Dopiero wnikliwa analiza przepisów prowadzających tarczę antykryzysową pozwala dostrzec ważny szczegół. Rozwiązanie dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.

Art. 31zo. 1. Na wniosek płatnika składek, który na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwa-rantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek przed dniem 1 lutego 2020 r.

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

Wynika z tego, że przedsiębiorca, który złożył wniosek o tę formę pomocy ze strony ZUS, nie może opłacić składki na ubezpieczenie społeczne za marzec 2020 roku. Jeżeli przedsiębiorca przezornie lub „z przyzwyczajenia” opłaci składkę może być rozczarowany konsekwencjami.

Nie ma mowy o zwrocie. ZUS negatywnie rozpatrzy wniosek w tej części, w której będzie dotyczył opłaconych już składek. Oznacza to nie mniej nie więcej, że opłacenie składki za marzec będzie skutkowało brakiem zwolnienia za ten miesiąc.

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy złożyli już wnioski o zwolnienie lub to rozważają, powinni zatem wstrzymać się z opłaceniem składki za najbliższe trzy miesiące. Nie można więc czekać na rozstrzygnięcie co do zwolnienia. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, wówczas przedsiębiorca będzie musiał spłacić składki z odsetkami.

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS mogą składać pracodawcy, którzy na dzień 29 lutego 2020 roku zgłaszali do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych i którzy byli zgłoszeni jako płatnicy składek przed 1 lutego 2020 roku. Dla przykładu wyobraźmy sobie sytuację, że pracodawca zatrudniający 12 osób, z dniem 31 marca 2020 roku rozwiązał umowę z trzema pracownikami, mając nadzieję na otrzymanie ulgi. Niestety pospieszne wypowiadanie umów nie pomoże. Szanse na zwolnienie ze składek mają Ci przedsiębiorcy, którzy w dniu 29 lutego 2020 roku zatrudniali do 9 pracowników.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s