Dziedziczenie i spadki

  • nabycie i podział spadku
  • kwestionowanie testamentu
  • dziedziczenie ustawowe i testamentowe

Więcej

Ostatnie wpisy na blogu

Czy muszę zapłacić podatek od darowizny? Jak obliczyć podatek?

Czy przepisanie mieszkania dzieciom jest opodatkowane? A co z gotówką przelaną na książeczkę? Nieodpłatne przekazanie majątku to nic innego jak darowizna, która tak jak spadek czy zasiedzenie opodatkowana jest na rzecz Skarbu Państwa. Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku od darowizny? Czy każdy przelew i przekazanie rzeczy mam obowiązek zgłosić do Urzędu Skarbowego? Oprócz odpowiedzi na…

Czy mam prawo do spadku? Zachowek tylko dla najbliższych

Odziedziczony majątek miał pocieszyć, a podzielił na wieki nie jedną rodzinę. Zdarza się, że ostatnia wola zmarłego rozczarowuje jego najbliższych krewnych, którzy liczyli na spadek. Prawo do zachowku, czyli określonej części spadku, mają najbliżsi, którzy zostaliby powołani do spadku na podstawie ustawy, jednak nie wszyscy. Co jeśli krewny rozdał swój majątek za życia? Bliski krewny…

Jak odrzucić spadek w imieniu dziecka, gdy rodzina mieszka za granicą?

Prosta sprawa spadkowa komplikuje się znacznie, gdy strony nie zamieszkują w Polsce. Wizyta u notariusza nie wystarczy, ponieważ żeby odrzucić spadek w imieniu dziecka konieczna jest zgoda sądu rodzinnego. Co zrobić, gdy rodzice i dziecko nie mieszkają w Polsce? Termin 6-miesięcy zmotywował, aby znaleźć szybkie rozwiązanie tego dylematu. Umiera krewny, który zamiast kosztowności pozostawił po…

Kto po mnie dziedziczy? Dziedziczenie ustawowe

Krewny nie spisał testamentu, zatem spadek po nim ustawowo odziedziczą jego najbliżsi. Sprawdź, kto po kim i w jaki sposób dziedziczy zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Zawsze, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu, mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Oznacza to, że przepisy wprost wskazują zasady dziedziczenia. Przepisy kodeksu cywilnego przewidują kolejność krewnych, którzy…

Testament – jak sporządzić?

Testament to oświadczenie woli w którym testator (jak mawiają prawnicy) rozporządza majątkiem na wypadek śmierci. Sporządzenie testamentu nie jest skomplikowane i nie wymaga pomocy prawnika. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy zapisywany majątek ma wielką wartość a rozporządzenia testatora są skomplikowane (np. gdy zamierza pominąć w testamencie bliskie osoby). Sporządzić testament może tylko osoba, która ma pełną…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s