Samozatrudnieni – na jaką pomoc mogą liczyć?

Tysiące osób w Polsce prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze. Część z nich wykonuje tę samą pracę jak dotąd, jednak – za namową dotychczasowych pracodawców – zamienili etat na własny biznes. Epidemia koronawirusa spowodowała załamanie na rynku usług i handlu. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą? Jakie wsparcie finansowe z budżetu państwa przewidziano w tarczy antykryzysowej dla samozatrudnionych?

Zwolnienie z płacenia składek

Photo by ConvertKit on Unsplash

Wielu przedsiębiorców liczy na zwolnienie z obowiązku płacenia składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tarcza antykryzysowa daje taką możliwość, ale jedynie samozatrudnionym i przedsiębiorcom, którzy zatrudniają maksymalnie 9 osób. Od 1 marca do 31 maja będą zwolnieni z obowiązku opłacania składek m.in. na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy.

Do wniosku należy dołączyć dokumenty rozliczeniowe za okres marzec–maj 2020 r., chyba że zgodnie z przepisami przedsiębiorcy zostali zwolnieni z obowiązku ich składania. Zwolnienie dotyczy przedsiębiorców, których miesięczny przychód z działalności nie przekroczył kwoty 15.681 zł.

Świadczenie postojowe

2080 zł lub 1300 zł jednorazowego świadczenia, które przyznawane jest, gdy samozatrudniony odnotował utratę przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej.

O wypłacenie świadczenia postojowego w wysokości 1300 zł mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy spełnią poniższe warunki:

 • Rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., rozliczają podatek kartą podatkową i są zwolnieni z opłacania podatku VAT.
 • Nie mają  innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Mieszkają na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

O większe dofinansowanie w kwocie 2080 zł mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki:

 • Rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r. (nie zawiesiłeś działalności) i przychód, który uzyskali w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyli wniosek o świadczenie postojowe:
  1) był o co najmniej 15% niższy od przychodu, który uzyskali w miesiącu poprzedzającym,
  2) nie przekroczyli kwoty wyliczonej jako 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale
 • Rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 lutego 2020 r., ale zawiesili działalność gospodarczą ją po 31 stycznia 2020 r. i przychód, który uzyskali w miesiącu przed miesiącem, w którym złożyli wniosek o świadczenie postojowe, nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale.
 • Nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Mieszkają na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub masz prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.

Dofinansowanie części kosztów

Przedsiębiorcy, których obroty spadły o wysokość minimalnego wynagrodzenia, czyli 2600 zł, mogą wnioskować o dofinansowanie na prowadzenie swojej działalności.

Photo by Tim van der Kuip on Unsplash

Dofinansowanie, w przypadku spadku obrotów o:

 • co najmniej 30% może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie;
 • co najmniej 50% może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie;
 • co najmniej 80% może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

Dofinansowanie to może być przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Należy jednak wykazać spadek obrotów w . W tym celu przedsiębiorca musi przedstawić obroty w dwóch dowolnych kolejnych miesiącach między dniem 1 stycznia 2020 roku a dniem złożenia wniosku, a analogicznym okresem w 2019 roku.

Dodatkowe możliwości

Photo by bruce mars on Unsplash

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s