Dlaczego umowa zlecenie jest śmieciowa?

Umowy zlecenie są bardzo korzystne… ale dla pracodawców, bo nie mają nic wspólnego z kodeksem pracy. Pracodawcy wówczas nie muszą martwić się przepisami o minimalnym wynagrodzeniu. Staż pracy, urlopy wypoczynkowe czy macierzyńskie, normy czasu pracy…. nic z tego. O tym nie ma ani słowa w umowie zlecenie.

Są to umowy śmieciowe, bo są zawierane na podstawie przepisów kodeksu cywilnego i w ten sposób pracodawcy unikają kosztów pracowniczych. Umowy zlecenie dają pracownikowi dużo mniej uprawnień i przywilejów, dlatego tak chętnie część pracodawców zawiera takie umowy. Pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie mogą sami organizować sobie pracę, określać godziny pracy. W teorii nawet pomiędzy zleceniobiorcą a zleceniodawcą nie ma bezpośredniego podporządkowania, kierownictwa, czyli zleceniodawca nie może dać polecenia służbowego.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Jeśli jesteście zatrudnieni na umowę zlecenie, to nie jesteście pracownikami, tylko zleceniobiorcami. Wówczas nie macie obowiązku wykonywania zlecenia w ściśle określonym miejscu ani czasie, nie jesteście zależni od zleceniodawcy. Możecie wykonywać zadanie przez kogoś, pośrednio. Umowa zlecenie jest bardziej elastyczna od umowy o pracę. W przypadku umowy zlecenia honorarium nie musi być płatne co miesiąc, to wy a nie pracodawca (zleceniodawca) odpowiadacie wobec innych za szkodę podczas pracy. Tu jest inaczej niż przy etacie, odpowiadacie za ewentualne szkody całym swoim majątkiem.

Zwróćcie uwagę, czy w umowie jest określony okres wypowiedzenia, bo jeśli nie ma o tym ani słowa, to pracodawca może tę umowę zerwać z dnia na dzień. Od wynagrodzenia pobierane są składki na ubezpieczenie społeczne, rentowe i zdrowotne. Na własne życzenie, dobrowolnie możecie odprowadzić składkę na ubezpieczenie chorobowe.

Zmiany od 1 stycznia 2017 roku

Od 1 stycznia 2017 roku zostanie wprowadzona minimalna stawka godzinowa za pracę na podstawie umowy zlecenie – 13 złotych za 60 minut pracy.  Z nowym rokiem zmienią się przepisy Ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadzających minimalną stawkę godzinową dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia (art. 734 KC) lub umowy o świadczenie usług (art. 750 KC).

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s