10 rzeczy, które musisz wiedzieć o rozwodzie

Kiedy sąd nie da rozwodu? Czy sąd orzeka o winie małżonków? Ile muszę zapłacić za złożenie pozwu? Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia? Czy sąd zdecyduje o opiece nad dziećmi? Czy można zawiesić postępowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w filmie. Jeśli masz wątpliwości, to pytaj w komentarzach!

 1. Sąd orzeka rozwód, gdy nastąpił między małżonkami trwały i zupełny rozkład pożycia.
 1. Rozkład zupełny – oznacza, że pomiędzy małżonkami nie ma już więzi duchownych, fizycznych i gospodarczych, a więc nie mogą się porozumieć, nie współżyją ze sobą i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego.
 2. Rozwód nie może nastąpić gdy: miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci. Sąd z urzędu sprawdza czy rozwód nie osłabi więzi małżonków z dziećmi, czy utrzymanie dotychczasowego stanu nie byłoby dla dzieci bardziej korzystne. Sąd bada stosunki rodzinne, rozwój psychofizyczny dziecka, jego stan zdrowia, często powołuje biegłego psychologa do oceny.
 3. Rozwód nie może nastąpić gdy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, czyli na przykład jeden z małżonków jest nieuleczalnie chory, wymaga pomocy materialnej, albo rozwód byłby dużą krzywdą.
 1. Rozwód nie może nastąpić gdy żąda go małżonek wyłącznie winny. Małżonek niewinny musi w tym przypadku wyrazić zgodę na rozwód. Wyjątkowo bez zgody małżonka niewinnego sąd udzieli rozwodu, gdy odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego, na przykład gdy małżonek odmawia zgody z zemsty, nienawiści, małżonek winny utworzył rodzinę, w której są dzieci, a z małżonkiem niewinnym dzieci nie ma.
 1. Sąd orzeka o winie małżonka za rozkład pożycia, ale może z tego zrezygnować na zgodny wniosek małżonków. Winą może być pijaństwo, zdrada, opuszczenie i zaniedbywanie rodziny, agresja. Jeżeli tylko jeden małżonek złoży żądanie orzekania o winie, to sąd musi prowadzić postępowanie dowodowe także na okoliczność zawinienia obojga małżonków w rozkładzie pożycia. Z kolei jeżeli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.
 1. Sąd orzeka również o władzy rodzicielskiej nad dziećmi, może je powierzyć obojgu rodzicom lub jednemu z nich, wówczas ogranicza władzę jednego z rodziców. W wyroku orzeka również o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, na wniosek małżonków orzeka o podziale majątku, eksmisji małżonka, .
 1. Sprawy rozwodowe rozpoznają Sądy Okręgowe, ten Sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich mieszka cały czas w tym okręgu.
 1. Opłata sądowa wynosi 600 zł. Jeśli rozwód zostanie orzeczony bez orzekania o winie, Sąd zwróci 300 zł. Jeżeli małżonek jest w trudnej sytuacji finansowej i nie ma pieniędzy może złożyć wniosek o zwolnienie od opłaty, do wniosku powinien dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym.
 1. Małżonek może złożyć wniosek o zawieszenie postępowania. Jeżeli sąd stwierdzi, że są szanse na utrzymanie pożycia małżeńskiego, zawiesza postępowanie. Może to nastąpić tylko raz. Podjęcie postępowania następuje później na wniosek jednej ze stron, jednak po upływie trzech miesięcy od dnia zawieszenia postępowania. Jeżeli małżonkowie wniosku nie złożą w ciągu roku od zawieszenia, sąd umorzy postępowanie i małżeństwo będzie żyło długo i szczęśliwie.

Sprawy o rozwód, separację i zniesienie separacji rozpoznają wydziały cywilne Sądów Okręgowych.
Sąd Okręgowy w Bydgoszczy obejmuje obszar właściwości sądów rejonowych w:
 • Bydgoszczy dla miasta Bydgoszcz oraz gmin: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko i Solec Kujawski,
 • Inowrocławiu dla miasta Inowrocław oraz gmin: Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Rojewo i Złotniki Kujawskie,
 • Mogilnie dla gmin: Dąbrowa, Jeziora Wielkie, Mogilno i Strzelno,
 • Nakle nad Notecią dla gmin: Mrocza, Nakło nad Notecią, Sadki i Sicienko,
 • Szubinie dla gmin: Barcin, Kcynia, Łabiszyn i Szubin,
 • Świeciu dla gmin: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo i Warlubie,
 • Tucholi dla gmin: Cekcyn, Gostycyn, Kamień Krajeński, Kęsowo, Lubiewo, Sępólno Krajeńskie, Sośno, Śliwice, Tuchola i Więcbork,
 • Żninie dla gmin: Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Żnin.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
X Wydział Cywilny Rodzinny
ul. Toruńska 64A,
85-023 Bydgoszcz


Sądowi Okręgowemu w Toruniu podlegają następujące Sądy Rejonowe z obszarami ich działania:

 • Sąd Rejonowy w Brodnicy
 • Sąd Rejonowy w Chełmnie
 • Sąd Rejonowy w Golubiu – Dobrzyniu
 • Sąd Rejonowy w Grudziądzu
 • Sąd Rejonowy w Toruniu
 • Sąd Rejonowy w Wąbrzeźnie

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy
Wydział I Cywilny
ul. Piekary 49
87-100 Toruń

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s