Testament – jak sporządzić?

Testament to oświadczenie woli w którym testator (jak mawiają prawnicy) rozporządza majątkiem na wypadek śmierci. Sporządzenie testamentu nie jest skomplikowane i nie wymaga pomocy prawnika. Wyjątkiem mogą być sytuacje, gdy zapisywany majątek ma wielką wartość a rozporządzenia testatora są skomplikowane (np. gdy zamierza pominąć w testamencie bliskie osoby).

Sporządzić testament może tylko osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych a więc pełnoletnia i nie ubezwłasnowolniona. Testator nie może w chwili sporządzania testamentu znajdować się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji (np. szok spowodowany wypadkiem), nie może działać pod wpływem błędu lub groźby. Wymienione okoliczności mogą zdecydować o stwierdzeniu nieważności testamentu.

Jakie są rodzaje testamentów?

Testament zwykły – można go sporządzić na jeden z trzech sposobów:
1) własnoręcznie – w całości pismem ręcznym, zaopatrzonym we własnoręczny podpis i datę,
2) w formie aktu notarialnego,
3) w drodze oświadczenia ostatniej woli w obecności dwóch świadków wobec przewodniczącego zarządu gminy, sekretarza gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego.

Najprostsza forma testamentu nie wymaga jakichkolwiek formalności poza obowiązkiem własnoręcznego sporządzenia do i podpisania przez spadkodawcę.

Testament szczególny – polega na wydaniu oświadczenia woli przy jednoczesnej obecności co najmniej 3 świadków (testament ustny), gdy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy lub wskutek szczególnych okoliczności. Stosujemy to rozwiązanie gdy sporządzenie testamentu w zwykłej formie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Treść testamentu ustnego powinna być stwierdzona na piśmie przed upływem roku od daty jego sporządzenia lub potwierdzona przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem w terminie 6 miesięcy od dnia otwarcia spadku. Inne, szczególne formy testamentów przewidziano dla podróżujących na statakch i samolotach oraz dla żołnierzy.

O tym co powinno znaleźć się w testamencie przeczytasz w kolejnym poście – Treść testamentu – publikacja już wkrótce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s