Kiedy sąd stosuje tymczasowe aresztowanie?

O zastosowaniu tymczasowego aresztowania postanawia sąd jeśli zachodzi uzasadniona obawa ucieczki lub ukrywania się oskarżonego lub istnieje obawa, że oskarżony będzie nakłaniał do składania fałszywych zeznań i w bezprawny sposób utrudniał postępowanie.

Photo by Mitch Lensink on Unsplash

Przed wydaniem decyzji sąd przesłuchuje oskarżonego w obecności obrońcy, chyba że oskarżony się ukrywa lub nie jest obecny w kraju. Postanowienie sądu wymaga uzasadnienia w którym sąd przedstawia dowody i okoliczności wskazujące na istnienie konieczności zastosowania środka zapobiegawczego. Tłumczy również dlaczego nie zastosowano innego, mniej dolegliweg środka zapobiegawczego.

Masz 7 dni na złożenie zażalenia na postanowienie do sądu odwoławczego (wyższego rzędu), jednak to nie wstrzymuje tymczasowego aresztowania. Możesz równiez złożyć wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego.

Sąd ma obowiązek bezzwłocznie poinformować osoby najbliższe o aresztowaniu oskarżonego, ale również pracodawcę, szkołę czy uczelnię. W postępowaniu przygotowawczym sąd może tymczasowo aresztować na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Ze względu na szczególne okoliczności sprawy na wniosek prokuratora można przedłużyć termin, jendak okres aresztowania nie może przekroczyć 12 miesięcy. W postępowaniu sądowym termin stosowania tymczasowego aresztowania nie może przekroczyć 2 lat. Chodzi tu o czas od wpłynięcia aktu oskarżenia do chwili wydania pierwszego wyroku. Terminy w wyjątkowych sytuacjach mogą być przedłużone.

Sąd nie może stosować tymczasowego aresztowania jeśli wystarczający jest inny środek zapobiegawczy (np. poręczenie, dozór, zakaz opuszczania kraju).

Jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas!

Kodeks postępowania karnego Art. 250 – 265

tymczasowe aresztowanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s